آشنایی با دانشگاه علوم پزشکی تهران

آشنایی با دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران در شهر تهران واقع شده است. این دانشگاه یکی از معتبرترین مراکز علمی ایران می باشد. برای تحصیل در این دانشگاه ابتدا باید در کنکور سراسری رشته علوم تجربی  از طریق سازمان سنجش و یا آزمون تحصیلات تکمیلی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی پذیرفته شوید.  در این مقاله

آشنایی با دانشگاه علوم پزشکی تهران  با ما در سنجش زد ( سنجش زیست )  همراه باشید تا با این دانشگاه و قدمت آن بیشتر آشنا شوید .

 

اطلاعات کلی :

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران  از قدیمی ترین موسسات علوم پزشکی آکادمیک در ایران محسوب می‌شود. دانشگاه علوم پزشکی تهران خدمات پزشکی به منطقه جنوب تهران را برعهده دارد.

این دانشگاه دارای 12 واحد آموزشی تحت پوشش خود می باشد. همچنین 113 مرکز تحقیقاتی و ۱۳ پژوهشکده و یک پژوهشگاه، امور پژوهشی دانشگاه را به عهده دارند. این دانشگاه دارای بیشترین تعداد دانشجویان در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور است. این دانشگاه دارای بزرگترین دانشکده ها در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و مامایی و پرستاری می باشد.

برای پذیرفته شدن در این دانشگاه که یکی از معتبرترین دانشگاه های کشور و در پایتخت می باشد به طبع باید نمره و تراز بالایی را در کنکور کسب نمائید.

این دانشگاه دارای بیش از یازده هزار دانشجوی داخلی در رشته های مختلف و بیش از هزار و سیصد دانشجوی خارجی و  1815 نفر عضو هیت علمی است.

رشته ها و مقاطع دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران :

 

این دانشگاه در مقاطع مختلف کاردانی و کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی دانشجو می پذیرد . همچنین در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی در مقطع های دکترای عمومی و تخصصص و فلوشیپ  و همچنین همسطح کارشناسی ارشد (MPH) دانشجو می پذیرد.

دانشکده های تحت نظر این دانشگاه :

 • دانشکده بهداشت
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده توانبخشی
 • دانشکده پرستاری و مامایی
 • دانشکده پیراپزشکی
 • دانشکده طب ایرانی
 • دانشکده فناوری‌های نوین پزشکی
 • دانشکده علوم تغذیه و رژیم‌شناسی
 • دانشکده مجازی

 

تاریخچه:

 

سابقه اصلی تاسیس این دانشگاه به تاسیس دارالفنون برمی گردد.قدمت این دانشگاه به دور اول مدرسه دارالفنون در سال 1231 و دور دوم مدرسه دارالفنون و تشکیل مدرسه طب در سال 1290  برمی گردد. مدرسه طب جدید در دارالفنون در سال 1303 در عمارت مسعودیه  تاسیس شد این عمارت را رئیس‌الوزرا خریداری و به وزارت معارف اهدا کرد. مدرسه طب و دواسازی در آن تشکیل شد اما هسته اصلی ساخت دانشگاه علوم پزشکی تهران در واقع در سال 1308  و با تشکیل مدرسه دندانسازی بود . بعدها مدرسه طب به خیابان لاله زار نو و بعد از آن به بیمارستان معتمد منتقل شد در سال 1313 به ساختمان کنونی آن منتقل شد.

این دانشگاه در ابتدا با دانشگاه تهران یکی بودند اما در سال ۱۳۶۵ دانشکده‌های علوم پزشکی از دانشگاه تهران رسماً با بخشنامه جدید دولت جدا و مستقل شدند و رسما دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران را تشکیل شد ولی بر اساس تفاهم‌نامه ای که  بین دو دانشگاه برقرار است اعضای هیئت علمی، دانشجویان و پژوهشگران هر دو دانشگاه  متعهد می باشند که  مقالات علمی و پژوهشی خود را در مجلات و کتب و کنفرانس‌های خارجی و بین‌المللی با نام دانشگاه تهران و هر دو یک نام  به چاپ برسانند.

 

ادغام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی  ایران:

در سال 1389 دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران با یکدیگر ادغام شدند  همچنین  واحد های بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران با دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی ادغام شدند. اما در سال 1392 پس از سه سال دوباره دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران جدا شد و احیا گردید.

 

رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران :

 

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران برای هفت سال مداوم رتبه نخست را در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور کسب نموده است. این دانشگاه با دانشگاه های معتبر بین المللی و دانشگاه های آمریکا در زمینه های تحقیقاتی همکاری دارد .

 

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران تاکنون حدود بیست و نه هزار طرح تحقیقاتی داشته و تعداد مقالات ارائه شده توسط این دانشگاه  حدود 68 هزار مقاله را در زمینه های مختلف است.

این دانشگاه 61 مجله علمی را تحت پوشش خود دارد.

لینک ورود به سایت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران:

 

از طریق لینک زیر می توانید وارد سایت این دانشگاه شوید:

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران 

 

مطالب پیشنهادی:

کتاب انسان و سمبول هایش نوشته کارل یونگ

تکنیک های تست زنی

نکات برنامه ریزی هوشمندانه  برای آمادگی برای کنکورهای سراسری

بودجه بندی زیست شناسی در کنکور علوم تجربی

آشنایی با دانشگاه شهید بهشتی

آشنایی با دانشگاه شهید چمران

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی
دیگر مطالب در همین رابطه
مطالب مشابه
سبد خرید